آیا جشن عروسی شما نزدیک است و نکات مهم برای برگزاری مراسم عروسی را نمی دانید؟ آیا می خواهید با 10 نکته برای برگزاری مراسم عروسی آشنا شوید و مراسم خود را بهتر برگزار کنید؟

از ایام قدیم برگزاری مراسم آبرومند برای عروسی یکی از مهم ترین دغدغه های خانواده های ایرانی بوده است. در این راستا افراد به نکات بسیار مهمی مانند پذیرایی، انتخاب مکان مناسب، موسیقی مناسب وغیره توجه می کنند.

به همین دلیل شما نیز برای برگزاری مجلس عروسی باید به نکات مهمی دقت داشته باشید تا عروسی خود را که بهترین شب زندگی شما است، در بهترین حالت ممکن برگزار کنید. زیرا هر گونه سهل انگاری در برگزاری این مجلس موجب پشیمانی و ثبت خاطرات ناگوار از عروسی شما م ‌شود.

به همین دلیل ما در ادامه برای کمک به شما به ذکر ده نکته مهم برگزاری عروسی می پردازیم. اطلاع از این نکات به شما کمک می کند که بتوانید شبی شاد و دل انگیز را در کنار دوستان و اقوام خود جشن بگیرید.

 

10 نکته برای برگزاری مراسم عروسی که باید بدانید!

اگر از بزرگتر ها و اطرافیان خود که تجربه جشن عروسی را داشتند پرس و جو کنید، خواهید دانست که در خانواده های ایرانی به دلیل رقابت خانواده ها برای برگزاری مراسم عروسی با یکدیگر هزینه های هنگفتی پرداخت می شود اما در نهایت در برخی از قسمت ها دچار مشکل می شوند.

زیرا ضمن پرداخت هزینه ها به بسیاری از نکات مهم در این رابطه بی توجهی می کنند. به همین خاطر اگر شما می خواهید با چنین مشکلی مواجه نشوید، باید دقت کافی را در این مسیر به خرج دهید. ما نیز برای کمک به شما 10 نکته برای برگزاری عروسی که باید بدانید را تهیه کرده ایم که ضمن رسیدگی به همه جوانب مجلس، عروسی خود را در به صرفه ترین حالت ممکن برگزار کنید.

البته مهم ترین نکته ای که قبل از هرچیزی باید به آن توجه کنید این است که شما در شب عروسی خود باید آرام و بدون هیچ استرسی باشید. آرامش در این شب از برنامه ریزی دقیق و رعایت نکات مهمی همچون موارد زیر حاصل می شود.

انتخاب و رزرو بهترین مکان

اولین قدمی که برای برگزاری مراسم عروسی باید بردارید و اولین مورد از 10 نکته برای برگزاری مراسم عروسی به شمار می رود، انتخاب مکان مناسب است. باغ تالار، تالار و باغی که برای برگزاری مراسم خود انتخاب می کنید، مهم ترین رکن مراسم شما محسوب می شود.

زیرا مهمانان شما بیشتر زمان مراسم را در مکان برگزاری مراسم سپری می کنند. بنابراین باید این مکان استاندارد های لازم را برای برگزاری مراسم عروسی داشته باشد. تالاری که برای برگزاری مراسم خود انتخاب می کنید، باید در فصول مختلف سال دمای مناسبی داشته باشد تا مهمانان در طول مهمانی احساس سرما یا گرمای شدید نکنند.

تمیزی و نظافت محیط سالن و همچنین پذیرایی خوب سالن از دیگر مواردی است که باید در هنگام انتخاب و رزرو مکان عروسی خود به آن توجه کنید. زیرا هرچه رسیدگی و پذیرایی از مهمانان بهتر و با کیفیت تر باشد، احساس رضایت آن ها نیز بیشتر خواهد بود و این همان هدف شما از برگزاری عروسی است.

مورد بعدی که در انتخاب بهترین باغ تالار تهران باید به آن توجه کنید، تیم تشریفات آن تالار است. به طوری که با توجه به آن چه برای تشریفات در نظر دارید، باید دقت کنید تیم تشریفات سالن توقعات شما را برطرف می کند و تشریفات مطابق سلیقه شما برگزار می شود.

بنابراین در مورد از 10 نکته برای برگزاری مراسم عروسی بهتر است ابتدا نمونه کارهای تیم تشریفاتی مکان مورد نظر را مشاهده و سپس نسبت به رزرو اقدام کنید. البته اگر تیم تشریفاتی باغ یا تالار مورد نظر شما مناسب نیست، می توانید از مجموعه تشریفاتی یاکند درخواست کمک کنید.

 

دعوت مهمانان

یکی دیگر از 10 نکته برگزاری عروسی که باید بدانید، دعوت مهمانان است. به طوری که پس از انتخاب مکان مورد نظر باید به دعوت مهمانان خود بپردازیم و توجه داشته باشید که بودجه شما اصلی ترین عامل تعیین کننده تعداد مهمانان عروسی شما محسوب می شود.

شب عروسی شما مخصوص شما است و احتمالا قرار نیست دوباره تکرار شود. بنابراین آن طور که دوست دارید و خوشحال تر هستید آن را برگزار کنید و کسانی را دعوت کنید که کنار آن ها بودن شب شما را زیباتر و به یاد ماندنی تر می کند.

دیزاین محل عروسی

در هنگام دعوت مهمانان علاوه بر تعداد و کسانی که می‌خواهید دعوت کنید، باید به کارت دعوت نیز توجه داشته باشید. کارت عروسی برای دعوت مهمانان به مراسم شما باید در عین شیکی و زیبایی حس صمیمانه و دلگرمی به مهمانان شما بدهد.

در این راستا برخی از افراد از اشعار معروف عاشقانه برای متن کارت عروسی استفاده می کنند و برخی دیگر با زبانی خودمانی مهمانان را به مراسم عروسی خود دعوت می کنند. ما توصیه می کنیم متن کارت عروسی را همانگونه بنویسید که دوست دارید یک نفر شما را به مراسمش دعوت کند.

 

انتخاب و تهیه لباس عروس و داماد

سومین مورد از 10 نکته برای برگزاری مراسم عروسی که باید به آن اشاره کنیم، انتخاب و تهیه لباس داماد و عروسی است. در انتخاب لباس عروس و داماد علاوه بر مد روز و سلیقه عروس و داماد باید توجه ویژه ای به فرم بدن و سایز بدن عروس و داماد داشته باشید.

از آنجا که بیشتر دخترها از کودکی رویای پوشیدن لباس عروس را در سر دارند و بارها و بارها خودشان را در لباس عروس تصور می کنند، متوجه می شویم که انتخاب لباس عروس در برگزاری مراسم عروسی چقدر پر اهمیت است.

در این رابطه باید بدانید بودجه شما تاثیر زیادی در انتخاب شما دارد و متناسب با آن انتخاب شما محدودتر یا بیشتر می شود. بنابراین برای انتخاب و خرید لباس عروس و داماد حتما میزان بودجه مورد نظر را به فروشنده اطلاع دهید تا در انتخاب بهتر به شما کمک کند.

همچنین در زمان انتخاب و خرید لباس داماد و عروسی به متریال، دوخت پارچه و از همه مهم تر جنس پارچه باید دقت کافی را داشته باشید. زیرا این ویژگی ها باید به گونه ای باشد که به استایل بدن شما بیاید و در عین حال تن خور لباس به گونه ای باشد که در طول مهمانی احساس ناراحتی و خفگی به شما دست ندهد.

به عنوان مثال باید بدانید برای عروس خانم هایی با اندام های توپر و تپل، لباس عروس با دامن های پف دار اصلا انتخاب خوبی نیست و در عوض این لباس ها برای عروس های لاغر اندام بسیار مناسب است. در انتخاب لباس داماد نیز باید به استایل داماد توجه کنید و لباسی را انتخاب کنید که داماد در طول مهمانی احساس راحتی داشته باشد.

 

انتخاب آرایشگاه عروس و داماد

انتخاب آرایشگاه یکی دیگر از 10 نکته برای برگزاری مراسم عروسی است که باید به آن توجه کنید. با توجه به تعداد زیاد آرایشگاه ها در سطح شهر، شما محدودیت انتخابی ندارید اما از کجا باید بدانیم که بهترین آرایشگاه مناسب برای شما کدام است؟

پیش از هر چیز بودجه شما تعیین می کند که کدام آرایشگاه مناسب تر است اما جدا از بودجه باید توچه داشته باشید که آرایشگر مورد نظر از چه متریالی استفاده می کند. آیا برند هایی که قرار است برای آرایش شما استفاده شود، معتبر است یا خیر؟ آیا ماندگاری کامل دارد که در شب عروسی بعد از ساعت های طولانی بدون تغییر روی صورت شما بماند.؟

علاوه بر این موارد آرایشگری که خود را در شب عروسی به دست او می سپارید، باید با انواع فرم صورت آشنایی داشته باشد تا از کانتورها و آرایش مناسب صورت شما استفاده کند و در عین حال به سلیقه شما احترام بگذارد. مدل موی عروس و داماد نیز باید به گونه ای باشد که به فرم صورت عروس و داماد بیاید و از مدل های قدیمی و از مد افتاده استفاده نشود.

 

انتخاب و رزرو دسته گل عروس و گل ماشین عروس

دسته گل عروس از رکن های مهم و البته زنده مراسم عروسی شما است و موردی دیگر از 10 نکته برای برگزاری مراسم عروسی محسوب می شود. در انتخاب دسته گل باید به رنگ و نوع گل و مدل تزیین دسته گل دقت داشته باشید.

ده نکته مهم مراسم عروسی

برخی علاقه دارند که دست گل عروسی آن ها مصنوعی باشد و بسیار زیبا است اما بین همه اجزای مصنوعی عروسی وجود یک عضو زنده و طبیعی لازم است. ضمن اینکه از نظر روانشناسی نیز ثابت شده است گل طبیعی در طراوات و شادی مراسم و حال روحی عروس و داماد بسیار تاثیر دارد.

از دیگر نکات در رابطه با دسته گل عروسی باید بهه این مورد اشاره کنیم که اگر عروس خانمی با قد کوتاه هستید، بهتر است از دست گل های کوچک تر استفاده کنید و اگر قد بلندی دارید، استفاده از دست گل های دنباله دار بسیار پیشنهاد می شود.

 

انتخاب و رزرو آتلیه عکاسی و فیلمبرداری

شما قرار است یکی از زیباترین و شیرین ترین شب های زندگی خود را پشت سر بگذارید و ثبت لحظات شما در این شب یکی از نکات مهم از 10 نکته برای برگزاری مراسم عروسی و برگزاری مراسم نامزدی است.

عکاس ها و فیلمبرداران وظیفه دارند که در طول مهمانی تمام لحظات مراسم شما را ثبت کنند که بعد از مراسم به چاپ عکس های منتخب عروس و داماد بپردازند. بنابراین در انتخاب آتلیه باید به تعداد دوربین های آتلیه، مدل دوربین های آن ها، سابق کاری، نمونه کارها وغیره توجه کنید.

زیرا تنها در این صورت می‌ توانید انتظار ثبت بهترین عکس ها و فیلم های به یاد ماندنی از مراسم عروسی خود را داشته باشید. در صورت سهل انگاری در انتخاب آتلیه ممکن است خاطرات ثبت شده شما زیبایی کافی را نداشته باشند و به مرور واقعیت زیبای عروسی خود را نیز به فراموشی بسپارید.

 

نظافت و دیزاین فضا

همانطور که پیش تر اشاره شد، نظافت محیط مکانی که انتخاب می کنید مانند باغ تالار شرق تهران یا دیگر مکان ها در تهران یکی از نکات مهم از ده نکته مهم برگزاری عروسی است. زیرا اگر نظافت سالن رعایت نشود، مهمانان آزرده خاطر می شود و محل عروسی را ترک می کنند.

ده نکته برگزاری مراسم عروسی

زیرا نظافت یک محیط به زیبایی هرچه بیشتر آن محیط کمک می کند و به همین دلیل جز 10 نکته برگزاری عروسی به شمار می رود. دیزاین نیز امروزه اهمیت بسیاری دارد و بهتر است در این راستا از افراد متخصص و حرفه ای کمک بخواهید. چنان که با گل آرایی، انواع اکسسوری ها، شمع آرایی وغیره محل برگزاری مجلس شما را زیباتر کنند. اگر در نظافت و دیزاین فضای مورد نظر به کمک نیاز دارید، می توانید از خدمات عروسی مجموعه های تشریفاتی همچون یاکند بهره مند شوید.

 

تهیه میوه و شیرینی برای پذیرایی

مورد دیگر از 10 نکته برای برگزاری مراسم عروسی، خرید میوه و شیرینی برای پذیرایی است. اگر پذیرایی در طول مهمانی از مهمان به خوبی انجام شود، رضایت مهمانان بیشتر خواهد بود و اوقات خوشی تری را سپری می کنند.

بنابراین باید میوه ها و شیرینی های درجه یک را برای مجلس خود تهیه کنید. شیرینی ها تنوع زیادی دارند اما حفظ ظاهر و تازه ماندن آن ها در طول مراسم نیز بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل باید شیرینی هایی را تهیه کنید که دیر تر کهنه می شوند و با توجه به این موضوع شیرینی های خشک انتخاب های بهتری برای پذیرایی در عروسی هستند.

همچنین باید بدانید میوه های فصل بهترین انتخاب برای پذیرایی در مراسم عروسی هستند. علاوه بر این هیچگاه سعی نکنید از میوه های عجیب و غریب و ناآشنا برای پذیرایی در مراسم عروسی استفاده کنید. زیرا ممکن است اغلب مهمانان علاقه ای به آن ها نداشته باشند و به مزاج آن ها خوش نیاید.

 

انتخاب دی جی و موسیقی

آهنگ و موسیقی مهم ترین نکته از بین 10 نکته برای برگزاری مراسم عروسی است. زیرا موسیقی تاثیر زیادی بر حال و هوا و شور و نشاط مراسم دارد. به همین خاطر باید از دی جی های با سابقه بالا و حرفه ای برای برگزاری مراسمات خود دعوت کنید.

دی جی عروسی باید با روان شناسی و ارزیابی مهمانان شما و همچنین سلیقه شما بهترین موزیک ها را انتخاب کند و مراسم را در دست بگیرد. همچنین او در مدیریت مهمانان و همراه کردن آن ها با خودش باید مهارت بالایی داشته باشد تا جشن شما بسیار با نشاط برگزار شود.

 

انتخاب نوع و دیزاین شام

میز شام یکی از بخش های مهم عروسی است و باید با اعزام مهمانداران حرفه ای چیده شود. زیرا در سرو شام نه تنها نوع و کیفیت شام اهمیت دارد بلکه دیزاین آن نیز بسیار مهم است. در این رابطه باید بدانید با انتخاب رومیزی زیبا، گل آرایی و سفره آرایی مناسب می توان به میز شام شما رنگ و روحی دلپذیر بخشید.

ده نکته برگزاری عروسی

همچنین در برخی از موارد استفاده از شمع های زیبا و شیشه ای در تزیین میز شام بسیار خیره کننده خواهد بود. علاوه بر این ها بهتر است لیوان، قاشق، چنگال، بشقاب و سایر وسایل مربوط به شام توسط یک طراح انجام شود تا زیبایی دوچندانی به میز شما ببخشند.

 

نتیجه

از آنجا که از گذشته تاکنون برگزاری مجلس عروسی به ایده آل ترین شکل ممکن اهمیت بسیاری دارد، در این متن تلاش کردیم شما را با 10 نکته برای برگزاری مراسم عروسی آشنا کنیم. به طوری که در ابتدا به چگونگی انتخاب مکان، دعوت مهمانان، انتخاب و تهیه لباس برای عروس و داماد و آرایشگاه آن ها پرداختیم.

سپس با دیگر نکات از جمله انتخاب و تهیه میوه و شیرینی، دیزاین شام، دیزاین و نظافت فضا، انتخاب دی جی وغیره آشنا شدید. همچنین دانستید که انتخاب عکاس و فیلمبردار حرفه ای و دسته گل زیبا در مراسم عروسی تاچه اندازه حائز اهمیت است و در این رابطه باید به چه نکاتی توجه کنید.

در نهایت اگر در این راستا و برای برگزاری مجلس عروسی خود به کمک نیاز دارید، می توانید از خدمات و تشریفات مجالس مجموعه تشریفاتی یاکند در تهران بهره مند شوید. زیرا این مجموعه با خدمات خود صفر تا صد مراسم شما را برعهده می گیرد.